Opiekun:

nauczyciel języka polskiego mgr Milena Mikołajczak

 

O gazetce

 

 

Gazetka Pryzmat, wychodząca od 2006 r., jest swoistą kroniką XII LO. Początki były tradycyjne – papierowe wydania kolportowaliśmy w szkole wśród licealistów. Idąc z duchem czasu, zaczęliśmy publikować w sieci. Kolejne numery można było przeczytać na naszej stronie internetowej. Dziś wszystkich zainteresowanych Pryzmatowym spojrzeniem na świat zachęcamy do odwiedzania redakcyjnego bloga. Pod tym adresem http://pryzmat12lo.blogspot.com (uwaga - zmiana!) można znaleźć najnowsze artykuły oraz pobrać numery archiwalne.

Tradycjonalistom oferujemy dostęp do wydania papierowego. Nie zrezygnowaliśmy całkowicie z druku :)

Zapraszamy do współpracy. Mile widziani redaktorzy, autorzy tekstów, graficy. Warto pozostawić po sobie trwały ślad w historii Dwunastki.

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2021/22

Zapowiedź ciekawych wydarzeń kulturalnych. List do wszystkich samotnych i złamanych serc. Miłość niejedno ma imię. "Czy wiesz, że …" - ciekawostka o  walentynkach. “Warto, abyś usłyszał, że …” Role dziecięce znanych i docenianych aktorów. Czy Paryż jest mniejszy od Radomia? Prawdziwa historia Tytanika. Romantyczne książki warte przeczytania. Odrobina poezji—wiersze uczniów 12LO. Romantyczne przeboje.  Przepis na zabójczo pyszny mus czekoladowy. Walentynkowe rebusy. Miłość i mordercy.

Grudniowe wydarzenia kulturalne. Czym jest dobroć? Warto, abyś usłyszał, że... Wywiad z p. Michałem Frydrychem. Czym są dla Ciebie święta? Filmowe premiery 2021. Świąteczne serialowe odcinki. Niezwykła świąteczna historia z czasów I wojny światowej. Z poligonu do kuchni, czyli kuchenka mikrofalowa. Świąteczne propozycje książkowe. Wiersze uczniów 12 LO. Zwycięskie opowiadanie w VIII Szkolnym Konkursie Literackim. Lista 10 świątecznych przebojów. Przepis na świąteczne brownie. Sprawa Charlesa Mansona.

Za kulisami Filmsterii: opowieść pełna grozy. Każdy jakoś zaczynał… - wywiad z uczniami Dwunastki. List do pierwszaków. Warto, abyś usłyszał że…  Na co warto pójść tej jesieni? Spis wydarzeń wartych uwagi. Co robić, gdy pochłonie nas jesienna chandra? Po trupach do władzy, czyli historia sułtanki Hürrem. Na tropie Zodiaka. Przepis na pyszny sernik. Lista jesiennych przebojów. Różne oblicza diabła na dużym i małym ekranie. Kącik książkowy: Czyli po jakie propozycje warto sięgać. Kilka wierszy napisanych przez niezwykle wrażliwych i utalentowanych uczniów naszej Dwunastki.

 

Rok szkolny 2020/21:

 

Z Podwórka Marii - silna ekipa samorządowa naszej szkoły. Wywiad z prof. Stefanem Lemańskim. Wakacje marzeń. Wakacje okiem historyka. Nasze pasje — Harcerstwo. NOC KUPAŁY- wszystko, co chcesz wiedzieć… Wakacje – gdzie tym razem? Kino drogi. Lato z książką. Odrobina poezji… Wakacyjny horoskop.

PoMocne porady  - jak wybrać szkołę? Wspomnienia absolwentów XII LO. Quiz—co wiesz o Dwunastce? Fotozagadki. Wieczorek poetycki „od kuchni”. Wywiady: z p. prof. Ewą Koprowską i Bartoszem Sarbaczewskim z 1A. Zapisały się w historii: Córki Marii. Rozejrzyj się wokół siebie. Przypadki książkowe… Noce filmowe w XII LO. Odrobina poezji

Niezwykłe dzieci. Siła literackiej i filmowej fikcji. Prawidłowe odżywianie na przełomie zimy i wiosny. PoMocne porady. Wywiady: z p. prof. Izabelą Chmielewską, p. Agnieszką Polus-Jaworską i Matyldą Walkowiak z 2GB. Poczciwy Walerek. Nasze pasje: Wspinaczka. Co czytać w czasie pandemii? Książka vs. Film. Subiektywny przegląd propozycji filmowych. Odrobina poezji… Legacy. Część II

Piękne, ciepłe i rodzinne. Maria Skłodowska-Curie, czyli walka o równouprawnienie i droga na szczyt. Świąteczne przepisy. Wywiady z prof. Iwoną Wesołowską i Marcinem Jaremko z kl. 2GC. Jak stres wpływa na nasze zdrowie? Rok 2020 - jakim go zapamiętamy? E-learning oczami uczniów XII LO. Filmowi mordercy, psychopaci i szaleńcy. Recenzje - musical "Hamilton" i album Pink Floyd - "Dark Side of the Moon". Poezja - Bożena Stolarz i Wiktoria Lewkowicz. Opowiadanie nagrodzone w VII Szkolnym Konkursie Literackim.

Zdalne nauczanie i jego wpływ na naszą edukację. Koronawynalazki. Epidemie w czasach nowożytnych. Fenomen e-sportu. Wywiady z Julią Olejnik z kl. 3b i prof. Krzysztofem Sobańskim. Zadbaj o siebie - poradnik zdrowia psychicznego. Tchórzliwi Francuzi? "Stowarzyszenie umarłych poetów" - recenzja. Subiektywny przegląd filmów na długie jesienne i zimowe wieczory. Po drodze z kulturą - Magdalena Abakanowicz. Odrobina poezji - Julia Ostrowska i Bożena Stolarz. "Legacy" (fragm.) Julii Bekas. 

 

Rok szkolny 2019/20:

 

Zadziwiające muzea. Wywiady z panią psycholog Barbarą Pniewską i Mikołajem Babiakiem z 3A. Jak Walt Disney podbił świat? Humorzaste społeczeństwo. Odrobina poezji: Wiktoria Lewkowicz i Bożena Stolarz. Co o nas powiedzą? (felieton). Recenzja serialu "Telefonistki". Przegląd sportowy Jakuba NieGOLewskiego.

Atrakcje na wyciągnięcie ręki. Opowiadanie nagrodzone w VI Szkolnym Konkursie Literackim. Wywiad z p. prof. Waldemarem Walczakiem i Miłoszem Muzykiem z 2A. Odrobina poezji: Natalia Herós i DNC. Przegląd sportowy Jakuba NieGOLewskiego. Cykl: Po drodze z kulturą. Netykieta. Zawody przyszłości.

 

 

Rok szkolny 2018/19:

 

Książka lekarstwem dla umysłu. Studniówkowe wspomnienia. Wśród ekologicznych mitów. Wywiady: z p. prof. Joanną Kaczycką oraz Zuzanną Mańkowską z kl. 1E. Odrobina poezji: Wiktoria Lewkowicz i Natalia Herós. Recenzja serialu The Crown.

Opowiadanie nagrodzone w Szkolnym Konkursie Literackim. Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych. Ciekawostki o Marii Skłodowskiej-Curie. Wywiady z panem Maciejem Szrajberem i uczennicami kl. 2C. Ikony narodowej kadry. Wirtualny świat a rzeczywistość. Odrobina poezji: Karolina Lewkowicz, Wiktoria Lewkowicz, Julia Olejnik.

Okiem pierwszaka. Bałagan wokół nas to również bałagan w głowie. Prawda czy mit? Wywiady z p. Agnieszką Narożną - przewodniczącą Rady Rodziców, p. prof. Przemysławem Szemrajem i Alicją Tomkowiak z kl. 2A. Bądź oryginalny! Studiuj inaczej:) Odrobina poezji: Natalia Herós, Wiktoria Lewkowicz, Oskar Cymbaluk. Niebiesko-biały styl życia.

 

 

Rok szkolny 2017/18:

 

Ukraińskie wspomnienia. Wywiad z p. prof. Marcinem Pigulakiem i Zosią Kaczmarek z kl. 2E. Wakacyjne ciekawostki. Nie masz pomysłu na wakacje? Budapeszt czeka! Ciemna strona słońca. Po drodze z kulturą: recenzja filmu Inni, filmowe sukcesy uczniów kl. 1B i II Międzynarodowe Spotkania Teatrów OFF Sytuacje. Wakacje w obiektywie.

Sport to moda czy pasja? Dla ciekawskich: parę słów o Hawkingu. Wywiad z p. prof. Barbarą Olsztyn oraz Maciejem Kubickim z kl. 1C. Odrobina poezji autorstwa Natalii Herós z kl. 1B. Po drodze z kulturą. Sport to zdrowie? 

Sylwetki kandydatów na przewodniczącego SU. Jak zapanować nad czasem. Ciekawostki: Samotność wśród zwierząt; Duża zmiana dzięki małym organizmom. Wywiad z p. prof. Agatą Fowles oraz Kacprem Kujawą z klasy 1b. Odrobina poezji Dominika Bartkowiaka. Po drodze z kulturą. Piłka nożna to coś więcej niż mecze.

Przy świątecznym stole. Jej dzień - o święcie patronki szkoły. «Wyśnił słonecznik miesiąc ostatni» - opowiadanie nagrodzone w IV Szkolnym Konkursie Literackim. Wywiady: z prof. Tomaszem Juszkiewiczem i Kasią Sieińską z 3D. Feminizm w XXI wieku? Ciekawostki - czy w świecie zwierząt panuje równo-uprawnienie? Piłka nożna- Niemoc napastników Lecha

Z rewizytą w Fougeres. To właśnie ten dzień… – goście z Ukrainy. Wywiad z panią prof. Aleksandrą Szymczak oraz Krzysztofem Neldnerem z kl. 2B. Jak zapanować nad stresem? Wyniki konkursu fotograficznego "Mój pies, mój kot". Ciekawostki o stresie w świecie zwierząt. Tatuaże i ich historia. Sport a pieniądze.

 

 

Rok szkolny 2016/17:

 

Dni Ludzi z Pasją. Na sudeckim szlaku. Nasze pasje: Poznaj Poznań. Wywiad z Elizą Wróblewską z 2a. Recenzja filmu „Gran Torino”. Wywiad z p. prof. Małgorzatą Jankowską Enter na matematyce. To work or not to work? Najdziwniejsze potrawy świata. Dla ciekawskich – o owadach. Niebiesko-biały styl życia.

Wymiana polsko-francuska. Nad Tamizą. Wywiad z nowym przewodniczącym SU Kamilem Jachimskim oraz panią prof. Dorotą Góral. Łączy nas muzyka. Salam! Potęga ziół. Dla ciekawskich. Niebiesko-biały styl życia. Pro arte… Wiersz Dominika Bartkowiaka.

Studniówka 2017. Wywiad z Aleksandrem Mazurkiem z :3C oraz prof. Przemysławem Głowaczem. Dla ciekawskich: Jak działa organizm w stanie zakochania? Jak nawyki żywieniowe wpływają na nasz nastrój? Czas wyborów… Sylwetki kandydatów na przewodniczącego SU. Recenzja filmu «7 psychopatów».

Recenzja „Kordiana” w reż. Jana Englerta. Szkolny Krąg Harcerski. Siatkarskie emocje. Niebiesko-biały styl życia. Dla ciekawskich. Dieta chińska. Recenzja „Labiryntu fauna”. Opowiadanie nagrodzone w III Szkolnym Konkursie Literackim. Wywiad z prof. Ireną Jaszkowską. Wywiad z organizatorami szkolnego turnieju siatkówki.

Utartym szlakiem… Kierunek: Bednary! Nowy rozdział. Niebiesko-biały styl życia. Dla ciekawskich. Jak to ugryźć, czyli nieznane oblicze wegetarianizmu. Wywiady z p. pedagogiem i przewodniczącym SU. Pro Arte…

 

 

 

 

Rok szkolny 2015/16 i wcześniej:

 • 10 stycznia 2016 r.               W różowej krainie na chmurce z waty cukrowej:) 

  Opowiadanie Aurelii Młodoszewskiej

 • 28 grudnia 2015 r.               Makatka 

  Opowiadanie Marii Skoczyńskiej nagrodzone w szkolnym konkursie literackim Cztery żywioły

 • 28 grudnia 2015 r.               Dzień wody 

  Opowiadanie Ignacego Szyftera przygotowane na szkolny konkurs literacki Cztery żywioły

 • 15 maja 2015 r.               Po takim weselu - koniecznie poprawiny!

  Recenzja (autorka: A. Tomkowiak) spektaklu operowego Wesele Figara

 • 13 kwietnia 2015 r.         Kartoteka, czyli fiszki z zycia człowieka

  Recenzja (autor: M. Pluskota) spektaklu kl. 3B wg Kartoteki  T. Różewicza.

 • 16 marca 2015 r.            Love is in the air

  Wiersze o miłości (w języku angielskim) napisane na konkurs z okazji walentynek.

 • 7 grudnia 2014 r.            Deux ex machina

  Opowiadanie Marty Nowak, które zwyciężyło w szkolnym konkursie literackim.

 • 11 listopada 2014 r.        Warto mieć pasje

  Krystian Piechocki z klasy 2E opowiada o tym, jak wygrał comiesięczne dofinansowanie w konkursie stypendialnym Pasjopolis, w jaki sposób przekonywał o wyjątkowości swoich zainteresowań.

 • 25 października 2014 r.   Nic o nas bez nas

  Jakub Pawlak zachęca do współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego i przybliża pracę w Młodzieżowej Radzie Miasta Poznania.

 • 8 września 2014 r.          Pod urokiem Budapesztu

  Agnieszka Pałamarz dzieli się wrażeniami z wycieczki kl. 1C i 2C do Budapesztu.

 • 1 września 2014 r.          Tak powitaliśmy nowy rok szkolny

  Oryginalne w formie spojrzenie na miniony rok szkolny.

 • 30 czerwca 2014 r.        Pryzmat poleca
 • 4 kwietnia 2014 r.          Odnaleźć zaginione
 • 3 kwietnia 2014 r.          Siła myśli
 • 15 października 2013 r.  Zagubieni