2020-03-18

12 wskazówek - przygotowała p. psycholożka Barbara Pniewska:

 

 

1. Opieram się tym, co wiem z rzetelnych źródeł - od naukowców i z oficjalnych komunikatów, a wiem całkiem sporo. Przestrzegam zaleceń specjalistów. Unikam przeglądania wszystkiego, co zostało napisane lub powiedziane na temat koronawirusa. Mam świadomość, że media szukają skandali, skrajnych opinii, nadmuchanych emocji, a to tylko straszy.

2. Analizuję, na co mam realny wpływ, a na co nie mam. Skupiam się na tym pierwszym, a drugie przyjmuję do wiadomości (więcej i tak nie jestem w stanie zdziałać). Ufam, że odpowiednie osoby robią wszystko, co w ich mocy, by zapewnić nam bezpieczeństwo.

3. Uczucia – rozpoznaję, nazywam, wyrażam, używam. Akceptuję to, co się ze mną dzieje, bo to naturalna reakcja na nienaturalną sytuację.

4. Doceniam dobre strony tej sytuacji i to, co mam: wodę, jedzenie, prąd, komunikację, Internet, a także procedury państwowe. Większość z nas ma także zdrowie, pozostaje we własnym domu, może się dalej uczyć lub pracować. Dostrzegam naturalne sieci wsparcia, inicjatywy prospołeczne, możliwość zdobywania nowych umiejętności.

5. Odpoczywam, nabieram sił. Dbam o sen i relaks jak nigdy dotąd.

6. Staram się żyć normalnie i spędzać czas w sensowny, produktywny sposób. Dbam o rytm dnia. Stawiam sobie cele i realizuję je, uczę się, pracuję, cieszę się każdym dniem. Pamiętam o aktywności ruchowej i zdrowym odżywaniu.

7. Pozwalam sobie na coś, co wcześniej było nierealne lub nie było na to czasu.

8. Jestem w stałym kontakcie z innymi osobami – codziennie z kimś rozmawiam.

9. Robię tak wiele miłych rzeczy dla siebie i innych, jak to tylko możliwe (ale z głową!)

10. Śmieję się, bo poczucie humoru pozwala odreagować napięcie i jest ważnym elementem ochrony zdrowia. Odpowiednia dawka jest nieodzowna do przetrwania!

11. Mam świadomość, że nie jesteśmy sami i wiele osób może nam pomóc.

12. Miejsce na własną wskazówkę:

 

 

14-dniowy program pracy z emocjami i planowania aktywności fizycznej - do wykorzystania w trakcie kwarantanny i nie tylko, przygotowany przez pracowników Wydziału Psychologii i Instytutu Kultury Fizycznej UKW w Bydgoszczy.

psychologiawkwarantannie.ukw.edu.pl/

 

Wsparcie psychologiczne online w Poznaniu (informator - link)

www.poznan.pl/mim/oswiata/news/wsparcie-psychologiczne-skorzystaj-z-porad-specjalistow,146104.html