2014-06-11

Uczestnicy wymiany międzyszkolnej Poznań - Jaraguá do Sul gościli dzisiaj Konsula Honorowego Brazylii, znanego dyrygenta i muzyka, p. José Maria Florêncio. Z pasją i zaangażowaniem opowiadał o kulturze i cywilizacji swojego kraju rodzinnego. Ponieważ od wielu lat mieszka w Polsce, szczególnie interesujące były spostrzeżenia osoby funkcjonującej na styku tak różnych i bogatych kultur. Spotkanie upłynęło w niezwykle sympatycznej i swobodnej atmosferze. Pan Konsul zadeklarował chęć stałej współpracy, odpowiadał na pytania uczniów, rozważał propozycje działań służących integracji młodzieży polskiej i brazylijskiej. Na dzień przed inauguracją World Cup 2014 nie mogło też zabraknąć tematu piłki nożnej i Neymara.

Kolejnym punktem spotkania była wideokonferencja ze szkołą w Jaraguá do Sul. Niestety ekstremalne zjawiska pogodowe w Brazylii (powódź) spowodowały, że jakość połączenia uniemożliwiała swobodną rozmowę z uczniami ze szkoły E. E. B. Prof. Duarte Magalhães i konferencja na Skype została przesunięta na inny termin.

José Maria Florêncio jest dyrygentem, altowiolistą i kompozytorem. Kształcił się w Brazylii, Wiedniu, Nowym Jorku i Warszawie. Od wielu lat mieszka w Poznaniu. Pełni funkcję Konsula Honorowego Brazylii. Jest dyrygentem tytularnym jednej z ważniejszych instytucji artystycznych kontynentu południowoamerykańskiego - Orquestra Sinfonica do Teatro Municipal de Sao Paulo. Współpracował  jako dyrygent oraz piastował funkcję dyrektora naczelnego, artystycznego lub muzycznego w wielu ważnych instytucjach kulturalnych w Polsce. Warto wspomnieć choćby Teatr Wielkim w Warszawie, Łodzi i Poznaniu, Operę Wrocławską i Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatr Muzyczny oraz Filharmonię Poznańską. Jego występy w centrach muzycznych Europy, obu Ameryk i Azji spotykały się zawsze z wielkim uznaniem zarówno ze strony publiczności, jak i krytyki. Obecnie sprawuje funkcję szefa-dyrygenta Capelli Bydgostiensis (Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy), z którym to zespołem nagrał entuzjastycznie przyjętą płytę Classical Music from Brazil. Czujemy się zaszczyceni, że wśród tylu zajęć Pan Konsul znalazł dla nas czas.

Więcej informacji o José Maria Florêncio: strona Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Więcej informacji o projekcie polsko - brazylijskim: tutaj.

Blog dotyczący projektu: projektbrazylia.blogspot.com. Kieruje do niego także zakładka z prawej strony.

Konsul Honorowy Brazylii wśród uczestników projektu