2016-10-19

Nadszedł październik, a wraz z nim czas peregrynacji, na które - jak co roku - wybrali się uczniowie klas "B". Ciepłego, jak na jesienną porę, poranka 19 października spotkaliśmy się, aby wspólnie wyruszyć śladami sztuki do Warszawy i Łodzi.

Pierwszym punktem wyprawy były wizyty w szkołach marzeń wszystkich młodych aktorów – warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Prywatnej Szkole Teatralnej Machulskich. Spotkaliśmy się tam z profesorami i studentami, by poznać ciekawostki z życia uczelni. Następnie udaliśmy się na spacer ulicami Warszawy - spacer niezwykły, bo śladami Aleksandra Głowackiego, znanego bardziej jako Bolesław Prus. Jak niegdyś Wokulski wędrowaliśmy przez miejsca naznaczone historią z Lalki. Po przechadzce udaliśmy się do Teatru Narodowego. Oprowadzeni po nim mogliśmy poznać życie tego niezwykłego miejsca od kulis. Wieczorem zasiedliśmy na widowni tegoż teatru, aby zobaczyć spektakl Kordian, który poruszył nas do łez. Trudno nawet wymienić wszystkie wielkie gwiazdy w obsadzie tego przedstawienia – Danuta Stenka, Ewa Wiśniewska, Jerzy Radziwiłowicz i wielu innych wybitnych polskich aktorów….  Nie bez kozery sztuka otrzymała salwę gorących braw na stojąco.

Następnego dnia skorzystaliśmy z lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym. Ponownie towarzyszył nam Bolesław Prus - świadek sztuki XIX wieku. Stanęliśmy twarzą w twarz z Bitwą pod Grunwaldem Jana Matejki, Babim latem Józefa Chełmońskiego, Dirce chrześcijańską Henryka Siemiradzkiego oraz wieloma innymi dziełami wybitnych artystów. Niewiele później wyruszyliśmy do Łodzi, gdzie mieliśmy przyjemność gościć w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej, znanej jako "łódzka filmówka" – marzenie początkujących reżyserów. Deszczowym wieczorem pojechaliśmy do Teatru Powszechnego na kontrowersyjny spektakl pt. Stopklatka, traktujący o prawach aktora do czerpania z doświadczeń ludzkiego nieszczęścia.

Ostatni dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Pałacu Scheiblera, w którym mieści się Muzeum Kinematografii. W drodze do sal muzealnych, stąpając śladami Andrzeja Wajdy, przechodziliśmy przez pomieszczenia, które służyły jako plan filmowy podczas tworzenia Ziemi obiecanej. Po niesamowitej podróży w świat filmu przenieśliśmy się do foyer Teatru Nowego, o którym opowiedziała nam jedna z jego aktorek. Nasz pobyt w Łodzi zakończyło spotkanie z prawosławnym kapłanem w cerkwi oraz spacer sławetną ulicą Piotrkowską.

Po bogatej w ciekawe spotkania i niezwykłe doznania warszawsko – łódzkiej podróży piątkowym wieczorem znaleźliśmy się znów pod gmachem naszej szkoły w Poznaniu. Choć peregrynacje dobiegły końca, sztuka, z którą mogliśmy obcować, zostanie z nami na zawsze. 

(opracowała Wiktoria Sikorska, 3b)

 

Kliknij obrazek, by zobaczyć więcej zdjęć w Galerii.