2015-11-03

28.10 2015 r. klasy I2D i 2E uczestniczyły w wycieczce do Śmiełowa, w którym znajduje się Muzeum Adama Mickiewicza. Muzeum mieści się w klasycystycznym pałacu z końca XVIII wieku, należącym do pereł polskiej architektury. Jest on dziełem wybitnego architekta Stanisława Zawadzkiego, który w swej pracy wykorzystał usytuowanie pałacu i przepiękne walory przyrodnicze. Część północną i wschodnią siedziby otoczył ogród krajobrazowy będący miniaturą parku angielskiego. Do roku 1784 Śmiełów był częścią dóbr żerkowskich , po czym nabył go Andrzej Gorzeński herbu Nałęcz, sędzia grodzki poznański, a następnie odziedziczył jego syn - Hieronim, który jako oficer napoleoński brał udział w marszu na Moskwę. Po powrocie do Śmiełowa zajął się wraz z żoną prowadzeniem majątku. Podjął też działalność konspiracyjną, a sam pałac stał się miejscem tajnych spotkań. W połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się tu Adam Mickiewicz, który wiózł ze sobą pisma od Legacji Polskiej w Paryżu dla Rządu Narodowego. Poeta próbował się przedostać do powstania listopadowego w nadgranicznej wsi Komorze pod przybranym nazwiskiem Adama Műhla, ale wobec zbliżającej się klęski zmuszony był do powrotu. W Śmiełowie dotarła do niego wiadomość o upadku obrony Warszawy, z czym wiąże się opowieść o drzewku dębowym, które tego dnia poeta posadził w parku, wygłaszając jednocześnie sentencję o odrodzeniu Polski. Rosnące do lat dwudziestych XX wieku drzewo, otoczone szczególnym kultem, stało się symbolem nadziei.

Adam Mickiewicz podczas pobytu w Śmiełowie nawiązał najpierw romans, a następnie przyjaźń na całe życie z siostrą Antoniny Gorzeńskiej – Konstancją Łubieńską. Zainteresował się również obyczajami na dworze śmiełowskim, stąd opowieści o kawiarce, Jankielu, polowaniach czy arcyserwisie w Panu Tadeuszu.

Podupadający majątek w Śmiełowie, wystawiony na licytację, zakupił w 1886 roku Franciszek Chełkowski. Jego syn Józef wraz z żoną Marią z Donimirskich rozwinęli tu kult wieszcza, a w 1931 roku postawili Mickiewiczowi w parku pomnik. W 1939 roku hitlerowcy internowali właścicieli Śmiełowa i zajęli ich majątek. Po wojnie pałac został upaństwowiony, rozgrabiono wyposażenie i częściowo zniszczono wnętrza. Przez kolejne ćwierć wieku gmach był zamieniony w szkołę i mieszkania pracowników PGR-u. W 1970 roku obiekt przejęło Muzeum Narodowe w Poznaniu, a po remoncie nazwano je Muzeum Adama Mickiewicza.

Nasza wycieczka była swoista lekcją języka polskiego, lekcją w terenie, dlatego z chęcią w niej uczestniczyliśmy. Mogliśmy zobaczyć miejsce, w którym niegdyś jeden z najwiekszych polskich poetów mieszkał i które stało się dla niego źródłem natchnienia. Przechadzaliśmy się po pomieszczeniach, w których spędzał wiele czasu i podziwialiśmy piękno natury parku śmiełowskiego, tak jak kiedyś robił to sam Adam Mickiewicz podczas długich spacerów. Poznanie wielu wydarzeń z życia poety, ale też wielu tajemnic z nim związanych było dla nas ciekawym i przyjemnym doświadczeniem. Zachęcamy do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca!