2015-11-04

Usiądź obok mnie – razem w kulturze to projekt skierowany do uczniów XII LO i osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.

Grupa nieformalna «Razem w kulturze» , której liderem jest p. Barbara Olsztyn (pracownik Teatru Polskiego w Poznaniu i nauczyciel XII LO), a członkami p. Katarzyna Węglicka i p. Andrzej Lipka, zaadresowała swój projekt do uczniów oraz osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. W ramach projektu odbyły się w XII LO warsztaty, w trakcie których młodzież z grup teatralnych, którymi na co dzień opiekuje się p. Katarzyna Węglicka – aktorka i nauczyciel, zapoznała się z problemami i trudnościami, jakie napotyka osoba niepełnosprawna, zarówno w dostępie, jak i samym odbiorze oferty kulturalnej. Grupa wolontariuszy pod kierunkiem opiekuna wolontariatu XII LO – p. Andrzeja Lipki, sprawdziła umiejętności zdobyte podczas warsztatów w praktyce, służąc pomocą osobom niepełnosprawnym w przygotowaniu do odbioru przedstawienia «Szczaw, frytki» w Teatrze Polskim w Poznaniu w dniu 28.10.2015 r. Przed przedstawieniem wolontariusze pomagali osobom niewidomym zapoznać się ze scenografią, oprowadzając je po scenie a także wyposażając w zestawy do odbioru audiodeskrypcji. Wspólne uczestnictwo w przedstawieniu młodzieży i osób niepełnosprawnych pozwoliło na integrację obu grup, zmniejszenie dystansu we wzajemnych kontaktach, a także zachęciło do dalszego udziału w podobnych przedsięwzięciach.

Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i należałoby rozważyć kontynuację podobnych inicjatyw. Warsztaty, tłumaczenie na język migowy i odczyt audiodeskrypcji w czasie spektaklu prowadzili:

Dominika Mroczek-Dąbrowska – wykładowczyni, trenerka i tłumaczka języka migowego, prezes Centrum Aktywności Społecznych „Validius”, założycielka grupy teatralnej Arton. Jako jedyna w Polsce tłumaczy spektakle teatralne na język migowy.

Przemysław Zdrok – ukończył teatrologię i polonistykę oraz podyplomowe studia tłumaczenia audiowizualnego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował jako redaktor i korektor książek. Od 2011 roku zajmuje się audiodeskrypcją. Współpracuje z Fundacją Kultury bez Barier oraz Fundacją Siódmy Zmysł.