2017-09-28

28 września 2017r uczniowie klas 1e i 3e wraz z opiekunami Małgorzatą Jankowską i Lidią Typańską uczestniczyli w Festiwalu Matematyki, który zorganizowano na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu była matematyka dyskretna, a uczniowie nie tylko mogli uczestniczyć w wykładach, warsztatach czy konkursach, ale także samodzielnie skleić modele przeróżnych brył. Na pierwszym z wykładów, który bardzo ciekawie prowadził prof. dr hab. Jerzy Jaworski pt. ”Kryptologia wokół nas”, uczniowie poznali zasady kryptologii, a także sposoby kodowania wiadomości. Kolejny wykład pt. „Mrówczy trud układania domina”, który przygotował ekspert od struktur losowych prof. dr hab. Tomasz Łuczak, obfitował w imponujące symulacje mrowisk. Na zakończenie w ramach warsztatów uczniowie nie tylko poznali tajniki sztuczek karcianych, ale także mogli je samodzielnie wykonać z niewielką pomocą dr. Macieja Dołęgi.

.