2014-09-20

Nikt, kto 20 września przyjął zaproszenie na sobotni kulturalny poranek, z pewnością nie żałował.  Jeleń Sławomira Mrożka, spektakl przygotowany przez szkolny Teatr Skradzionych Krzeseł pod kierunkiem p. Katarzyny Węglickiej, uświetnił otwarcie nowej sali teatralnej w XII LO. Jej modernizacja była możliwa m.in. dzięki wsparciu finansowemu wolontariatu pracowniczego Kompanii Piwowarskiej oraz dotacji z UM. To będzie prawdziwe miejsce odkrywania talentów, rozwijania pasji i rozbudzania kreatywności.

Młodych aktorów oklaskiwali nie tylko ich koledzy i koleżanki oraz nauczyciele. Wśród gości znaleźli się przedstawiciele sponsora i podopieczni fundacji Żurawinka wraz z opiekunami. Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym Żurawinka nie po raz pierwszy gościło w naszej szkole, kilka lat temu występ grupy Żurawina Djembe wzbudził aplauz publiczności. Dzięki nowej sali teatralnej wzrosły szanse na zwiększenie częstotliwości naszych spotkań. Przypomnijmy też, że w zeszłym roku dzięki wolontariatowi Kompanii Piwowarskiej w szkole wybudowano podjazd dla niepełnosprawnych i Dwunastka stała się rzeczywiście szkołą bez barier, dostępną dla wszystkich.

spektakl "Jeleń" spotkanie przy kawie

Warto wiedzieć więcej

Jednoaktówka Jeleń została napisana na początku lat 60. XX w. i opublikowana jedynie w Niemczech. Wystawiono ją w Berlinie w październiku 1965 r. Rok później polscy widzowie mogli obejrzeć Jelenia w spektaklu Teatru TVP przygotowanym przez Erwina Axera pt. Dwie humoreski o stosunku do zwierząt. Niestety tekst sztuki zaginął. Wydawnictwo Noir Sur Blanc, aby uhonorować 80-lecie urodzin S. Mrożka, postanowiło przygotować przekład utworu z języka niemieckiego z powrotem na polski.Gdy tłumaczenie było już gotowe i zaakceptowane przez autora, niespodziewanie oryginał sztuki odnalazł się w archiwum pisarza, w piwnicy jego domu w Nicei.