2017-09-23

Tydzień (13.09-20.09. 2017 r.) spędzony przez polska grupę we Francji był kolejnym punktem programu wymiany uczniowskiej. Tym razem uczniowie XII LO odwiedzili szkołę średnią Jean Baptiste le Taillandier w Fougères. Oto ich relacja:

Najpierw przylot na paryskie lotnisko, później zwiedzanie stolicy Francji. Ze względów bezpieczeństwa w porze nocnej. Zobaczyliśmy wieżę Eiffla (z wielu stron) i Łuk Triumfalny. Przejeżdżaliśmy obok francuskiej Statui Wolności, Luwru, Katedry Notre Dame, a także wielu placów i parków zapisanych trwale w historii. Nie mogło również zabraknąć w programie muzeum naszej patronki – Marii Skłodowskiej-Curie oraz Panteonu, gdzie wraz z mężem została pochowana. Do Bretanii dotarliśmy wieczorem, a następnego dnia spacerowaliśmy boso zatoką Mont Saint-Michelle. Trwał właśnie odpływ na Kanale La Manche, co zmusiło nas do zmierzenia się z wyzwaniem, jakim były ruchome piaski. Weekendy spędziliśmy  u rodzin naszych francuskich rówieśników  - zwiedziliśmy m.in. Saint Malo i poznaliśmy architekturę Sanktuarium Saint Michelle. W poniedziałek zorganizowano dla nas wycieczkę po Fougères, czyli mieście, w którym byliśmy ulokowani, a także kolację i szkolną imprezę. Wtorek spędziliśmy w Rennes, cieszylismy sie z okazji do zakupu ciekawych pamiątek. Będą nam przypominać wszystkie wspaniałe chwile spędzone w Bretanii. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy z uczestnikami wymiany. Wzbogaciliśmy naszą wiedzę o Francji i jej kulturze, wróciliśmy pełni wrażeń. Wymiana uczniowska to świetna inicjatywa, będziemy zachęcać wszystkich do wzięcia udzialu w przyszłości w tak niesamowitym przeżyciu.

Natalia Bagińska i Ada Grausz 2D