2017-03-16

„Dobry Bóg stworzył liczby naturalne, inne są dziełem człowieka.”(Leopold Kronecker)

Dnia 16 marca 2017 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Matematyczny Kangur. Do konkursu przystąpiło 5 uczniów: z klas pierwszych – Khrystyna Gavryshkiv, Mieszko Gąska i Filip Śledziński; z klas drugich – Gabriela Duchowska i Dominik Bartkowiak. Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w kategorii Junior, a uczniowie klas drugich – w kategorii Student. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy breloczek – Pentomino.

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur jest adresowany do uczniów szkół wszystkich typów. Zadania konkursowe oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Polskim organizatorem konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych we współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu. Na rozwiązanie testu przeznaczonych jest 75 minut.

Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Dzień konkursu – "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki. Jest też okazją do realizowania innych form popularyzacji matematyki.

Tomasz Szymczak - szkolny koordynator konkursu