2016-03-07

Wycieczka klasy 2D do Medycznego Studium Zawodowego

4 marca 2016 r. odwiedziliśmy Medyczne Studium Zawodowe. Zostaliśmy bardzo mile przyjęci. Poznaliśmy specyfikę szkoły. Każda z grup, na które zostaliśmy podzieleni, uczestniczyła w różnego typu zajęciach. Były to zajęcia laboratoryjne, zajęcia z masażu, kosmetologia, język angielski w farmacji oraz technologia sporządzania maści. Moją grupę najbardziej zainteresowało przygotowanie leków. W parach wykonałyśmy kremy o wspaniałym zapachu i zabrałyśmy je do domu.

Dni Akademickie na UAM

9 i 10 lutego 2016 r. klasy 2A i 2D brały udział w Dniach Akademickich. Na Wydziale Biologii UAM uczniowie wysłuchali interesujących wykładów i z zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych z różnych dziedzin. Oto relacja:

Dzień wykładów rozpoczęliśmy od przypomnienia wiedzy z gimnazjum i 1 klasy liceum, na temat kwasów nukleinowych. Utrwalenie wiedzy jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a szczególnie nam, którym ten temat jest tak bliski. Zaraz po krótkiej przerwie mieliśmy warsztaty z rozmnażania roślin in vitro przy udziale morfogenezy przybyszowej na znanej nam roślinie, Begonii Rex. Wszyscy byliśmy pochłonięci pobieraniem próbek i zamykaniu ich w szalkach z pożywką zawierającą hormony wzrostu rośliny, auksyny i cytokininy. Kiedy dumni opuściliśmy laboratorium, udaliśmy się na kolejny wykład na temat gatunków kleszczy i chorób przenoszonych przez te zwierzęta. Poznaliśmy «od podszewki» ich życie, funkcjonowanie i budowę. Przyjrzeliśmy się im dokładnie, poznaliśmy metody ich rozpoznawania i zapobiegania nadmiernemu kontaktowi z tymi gatunkami, które w jakikolwiek sposób mogłyby nam zaszkodzić.

Kolejny wykład dotyczył fito- i zooplanktonu. Poznaliśmy, jak bogate jest życie w jednej kropli wody oraz poszerzyliśmy wiedzę poznaną na lekcji o dodatkowe przykłady i doświadczenia. Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem, jak wiele organizmów żyje zupełnie poza zasięgiem naszego wzroku. Dlatego z chęcią pochyliliśmy się nad mikroskopami i daliśmy się porwać podwodnemu światu.

To był wyjątkowo ciekawy dzień. Umożliwił zdobycie nowej wiedzy nie tylko w teorii, ale i w praktyce. Z zainteresowaniem słuchaliśmy, co wykładowcy mieli nam do przekazania. Być może kiedyś ponownie przekroczymy próg uczelni, już nie jako goście, ale jako studenci.

Sejmik ekologiczny i projekt Woda

W roku szkolnym 2015/16 realizujemy projekt Woda . Dzień Patronki uczciliśmy wykładami z dziedziny ekologii. Więcej informacji.

Zajęcia laboratoryjne w szkole

Rozpoczął się w naszej szkole cykl laboratoryjnych zajęć pozalekcyjnych  Biologia i chemia - tajemniczy związek. Więcej informacji.

Spotkanie z nietoperzami

W dniach 3 i 6 listopada uczniowie klas 2A, 2D, 3A, 3D z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji nt. Nietoperze - zwierzęta mało znane, przeprowadzonej przez p. Radosława Jarosa, a zaproponowanej przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra.

Wykład dotyczył biologii, zagrożeń i ochrony nietoperzy, a także postępowania w przypadku zetknięcia się z nimi.