2015-12-18

Zapraszamy do lektury tekstu autorstwa ucznia naszej szkoły, Jakuba Wilka, który został wytypowany na jurora Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!”

Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino! odbywający się w Poznaniu i posiadający długą, bo pięćdziesięcioletnią tradycję, znowu zawitał do naszych kin. Ale nie przybył tu sam. Zabrał ze sobą setki filmów do oglądania i oceniania oraz zaprosił gości z całego świata - twórców i entuzjastów kina. Ja również miałem tę przyjemność, aby stanąć między nimi. Ogromnym wyróżnieniem dla mnie było stać się jednym z członków jury młodzieżowego w kategorii filmów pełnometrażowych. Nie byłem tam sam, ponieważ komisja jury liczyła pięciu członków. Z czasem staliśmy się zgraną ekipą, która musiała zmierzyć się z wielką odpowiedzialnością, jaką było wybranie jednego spośród dziesięciu filmów konkursowych i przyznanie mu nagrody Marcin. Po cierpliwym obejrzeniu wszystkich projekcji i długiej debacie zdecydowaliśmy, kto będzie zwycięzcą. Wygrał film, który wyróżnił się niezwykłą i oryginalną fabułą, oraz poruszał ważny problem konfliktu między Palestyńczykami a Izraelitami. Mówię tutaj o Tańczących Arabach w reżyserii Erana Riklisa. Film ten doskonale przeplata problemy młodzieży z problemami natury kulturowej, a wręcz politycznej. Podsumowując, festiwal ten niósł ze sobą wiele wrażeń i emocji. Dlatego też myślę, że zapamiętam go na długo. Chciałbym tu podziękować wszystkim, których tam poznałem – za cudownie spędzone chwile i powiedzieć, że za rok na pewno się spotkamy.

Jakub Wilk