2015-11-25

Z inicjatywy trzech uczennic (Hani, Oli i Julki), na kilku przerwach w dniu 25 listopada, funkcjonowało "anty-futrzarskie" stoisko informacyjne. Można było obejrzeć krótkie filmy i zdjęcia z kampanii społecznych, poczytać artykuły, wypełnić test wiedzy, usłyszeć o organizacjach działających na rzecz zwierząt futerkowych, podpisać petycję, dowiedzieć się więcej. Dzięki uprzejmości stowarzyszenia Otwarte Klatki w przestrzeni stoiska obecne były także plansze Ofiary przemysłu futrzarskiego i profesjonalne ulotki informacyjne. Dziękujemy!

Cieszą takie całkowicie oddolne inicjatywy.

ODPOWIEDZI DO TESTU:

1. Przemysł futrzarski w Polsce liczy:

c) ok. 800 ferm
    (Według informacji na rok 2015 liczba waha się między 750-800 ferm)

2. Futro jest produktem ubocznym przy produkcji mięsa

FAŁSZ
    (W rzeczywistości są dwa oddzielne typy produkcji: zwierzęta na mięso i zwierzęta na futro)

3. Na jedno futro z szynszyli należy zabić:

c)200 szynszyli
    (Przykładowo, aby otrzymać jedno futro należy zabić 200 szynszyli, 40 lisów lub 60 norek )

4. Dla futra co roku zabija się:

b) 7 mln zwierząt
    (Na futro 7 mln zwierząt, a na mięso w Polsce 470 mln rocznie, co daje blisko 1000 na minutę)

5. 5)Mechaniczne uszkodzenie mózgu, porażenie prądem, zatrucie spalinami to niektóre z metod dopuszczalnych przez prawo.

PRAWDA
    (Najczęstsza śmierć to porażenie prądem i zagazowanie)

6. Wyprodukowanie jednego naturalnego futra wymaga zużycia:

c) 66 razy więcej energii niż do futra sztucznego
    (Dodatkowo takie futro zostaje poddawane obróbce chemicznej, podczas której często używa się wielu szkodliwych dla zdrowia substancji m.in. arszeniku i cyjanku)

Do testu przystąpiło 61 osób, można było otrzymać max. 6 pkt:
3 osoby uzyskały 16% (1 pkt)
14 osób z 33% (2 pkt)
21 osób z 50% (3 pkt)
9 osób z 66% (4 pkt)
8 osób z 83% (5 pkt)
6 osób z 100% (6 pkt)
Sumaryczne wyniki wszystkich testów wskazują, że udzielono 55% poprawnych odpowiedzi.

Jeśli zastanawiasz się, co Ty możesz zrobić - przeczytaj tutaj (pdf).

Jeśli chcesz dołączyć się do kolejnej akcji związanej ze zwierzętami lub zaproponować własną  - skontaktuj się z p. Agnieszką Foltyn lub p. Barbarą Pniewską.