2016-06-11
Mogą mówić, że jesteśmy wariatami. Jednak to my żyjemy całym sercem, mamy pasje, ambicje, marzenia ... Mamy cel.

Spotkania z pasjonatami, wykłady zaproszonych gości, prezentacje i wystąpienia uczniów, wystawa prac członków społeczności szkolnej - to wszystko DZIAŁO SIĘ w Dniu Ludzi z Pasją. 9 czerwca szkoła stała się przestrzenią dla osób o wielu różnych zainteresowaniach, zwłaszcza tych, których pasje nie mogą ujawnić się podczas lekcji przedmiotowych.

W ten jeden dzień 40 osób, z własnej inicjatywy, podzieliło się swoją pasją - zamiłowaniem do muzyki, filmu, architektury, podróży, pomocy zwierzętom, roślin, iluzji, improwizacji ruchowej, mangi i anime, rekonstrukcji historycznych, psychologii …

Wybieram się w kolejną podróż... i zabiorę ze sobą: bagaż dotychczasowych przeżyć, siedmiomilowe buty przemierzonych dróg, czapkę niewidkę niebezpiecznych sytuacji, i wędkę na przygody, a przynętą będzie moja pasja... pasja życia.

Więcej informacji o wydarzeniu

Wykłady:

• 5 sposobów na życie, czyli jak żyć pełnią i nie zwariować? Ewa Zagawa, psycholog w Domu Krótkiego Pobytu "Poranek" prowadzonego przez stowarzyszenie "Na Tak".
  • Psychologia pozytywna: jak w prosty sposób pomóc sobie w byciu szczęśliwym? Dariusz Drążkowski z Instytutu Psychologii UAM w Poznaniu.

Wystąpienia uczniów:

• Igor Blandzi, Szymon Gajewski, Jacek Mrówczyński 1E - Sad but true,
  • Gabriela Duchowska 1D - Dla Elizy,
  • Maciej Błaszczyk 2C - Rośliny moją pasją,
  • Szymon Walewski 1B - Iluzje,
  • Wiktoria Ślusarska 1D - Another love,
  • Małgosia Gawelska 1B - Teatr ruchu (improwizacja),
  • Miłosz Kosakowski 1E - Mangi i anime,
  • Justyna Stawna 1D - Cicho - posłuchaj piosenki na YT,
  • Kasia Sieińska 1D - Miłość ci wszystko wybaczy,
  • Sylwia Frąckowiak 2B - film Bądźmy dobrzy, jeśli potrafimy  - zobacz film na YT.

Spotkania z pasjonatami:

• Północ, południe, wschód - czyli warto marzyć! Agata Bator - Mysłek; psycholog, mama, podróżniczka.
  • Co to jest architektura? Sylwia i Jan Ciechanowscy z Pracowni Rysunku i Architektury w Poznaniu.
  • Dlaczego warto adoptować, a nie kupować psa? Agnieszka Borowska, Fundacja Złote Serca (dziękujemy za zbiórkę na rzecz podopiecznych fundacji).
  • Muzyka w filmie - przychodzi reżyser do kompozytora. Piotr Pomostowski, filmoznawca i nasz nauczyciel.
  • W jaki sposób wdzięczność i cieszenie się z sukcesów innych może wpływać na wzrost szczęścia? Dariusz Drążkowski oraz studenci psychologii UAM: Radosław Trepanowski, Aleksandra Skiba.
  • Skuteczna autoprezentacja. Katarzyna Fąferek, Klaudia Żudro, Maria Lewandowska- studentki psychologii UAM.
  • Jak bronić się przed zagrożeniem stereotypem? Aleksandra Klimaszewska, Marcin Jadwiżyc, Jakub Szwedo- studenci psychologii UAM.
  • Gadane mieć - w radio ważna rzecz. Maciej Narożny z Radia Eska.
  • O krętej drodze do podążania za swoją pasją - seksuologia kliniczna. Anna Stolaś, psycholog, położna, edukator seksualny.
  • Szkoła rodzenia, szkoła życia! O drodze do pasji i drodze do siebie. Anna Furmaniuk, Fundacja wspierania rodziny "Matecznik".
  • Muzyka a rozwój wyobraźni. Michał Obrębski, uczeń klasy 2E - posłuchaj jego muzyki na YT.
  • Kultura i języki krajów egzotycznych. Paulina Tadyszak, uczennica klasy 1A.
  • Turcja to nie tylko kebap. Radosław Andrzejewski, turkolog z UAM.
  • Rekonstrukcja historyczna na temat Wojska Polskiego na wschodzie 1943-45. Maciej Szklarek z Muzeum Uzbrojenia na poznańskiej Cytadeli.

Pasja, zamiłowanie do czegoś jest czynnikiem chroniącym zdrowie psychiczne, umożliwia konstruktywne spędzanie czasu wolnego, rozwija kompetencje kluczowe, pomaga podejmować decyzje edukacyjne i zawodowe. Formuła „Dnia Ludzi z Pasją” (wykłady, prezentacje, spotkania, wystawy) umożliwiła

• podzielenie się swoimi zainteresowaniami,
  • ujrzenie pasji w kontekście pracy zawodowej (dzięki zaproszonym gościom),
  • doświadczenie kontaktu z publicznością,
  • pozytywne zaistnienie w społeczności szkolnej (jako pasjonat),
  • czerpanie inspiracji,
  • doświadczanie pozytywnych emocji,
  • integrację społeczności ludzi z pasją.

Okazja do zaprezentowania swoich pasji przez wszystkich pracowników szkoły sprzyjała kształtowaniu atmosfery pozytywnych emocji i autentycznego zaangażowania w życie szkoły. Zaproszenie Gości z zewnątrz zwiększyło atrakcyjność i rangę wydarzenia, a także umożliwiło budowanie sieci współpracy ze społecznością lokalną. Dzień Ludzi z Pasją to także promocja XII LO.