2015-04-30

W ramach projektu Dialog kultur Polski i Ukrainy w dniach od 24 kwietnia do 30 kwietnia gościliśmy młodzież i dyrekcję ze szkoły w Ivano-Frankivsku. Jedna z uczestniczek wymiany napisała:

W ostatnich dniach kwietnia mieliśmy okazję poznać naszych rówieśników z Ukrainy. Było to bardzo ekscytujące przeżycie zarówno dla nas, jak i dla naszych gości. Pokazaliśmy im historyczne zabytki oraz  malownicze zakątki naszego miasta. Obowiązkowym punktem programu był Stary Rynek i trykające się koziołki. Poznali wielkopolskie tradycje kulinarne, własnoręcznie przygotowując rogale marcińskie. W drodze do Kołobrzegu przejeżdżaliśmy przez ciekawe krajobrazowo rejony Polski. Polskie morze okazało się dla uczestników wymiany wielką atrakcją. Najbardziej interesujące były wzajemne kontakty - w domach, w szkole, na wycieczkach. Szczegółowy program - tutaj. Zachęcamy do obejrzenia kilku zdjęć.

goście z Ukrainy na uroczystości szkolnej spotkanie integracyjne młodzieży spotkanie integracyjne nauczycieli
na Starym Rynku pieczenie rogali marcińskich zwiedzanie Poznania
nad Bałtykiem pożegnalny występ odjazd

Więcej o realizowanym od 7 lat projekcie można przeczytać w zakładce Specyfika szkoły / Współpraca z zagranicą.

Program wymiany uczniowskiej:

24.04 piątek

• Uroczyste powitanie, omówienie programu, zwiedzanie szkoły..
  • Warsztaty integracyjne prowadzone przez pedagoga szkolnego Poznajmy się.

25.04 sobota

• Stary Rynek i Ratusz. Poznańskie koziołki – symbol miasta Poznania.
  • Rogalowe Muzeum Poznania (ul. Klasztorna 23) - centrum poznańskich tradycji i kultury (zwiedzanie, warsztaty rogalowe).
  • Spacer ul. Półwiejską do Starego Browaru.

26.04 niedziela

• Dzień  spędzony w domach polskich  rodzin.

27.04 poniedziałek

• Collegium Minus - rektorat  UAM.
  • Poznań – miasto studenckie. Prezentacja multimedialna w Auli Lubrańskiego.
  • Zwiedzanie Collegium Novum, Wydziału Neofilologii, spotkanie ze studentami.

28.04 wtorek

• Wycieczka na Ostrów Tumski.
  • ICHOT - Brama Poznania (zwiedzanie z przewodnikiem).
  • Kampus Morasko UAM  - zwiedzanie Wydziału Geografii, Biologii, Fizyki.

29.04 środa

• Całodniowa wycieczka autokarowa do Kołobrzegu: zwiedzanie centrum  miasta, spacer promenadą, Muzeum Miniatur Latarni Morskich,  Latarnia morska,  rejs statkiem.

30.04 czwartek

• Warsztaty pożegnalne „Nasze wspomnienia”. Występ szkolnego zespołu tanecznego Kontrast.
  • Uroczyste pożegnanie gości - podsumowanie projektu Dialog kultur Polski i Ukrainy, ustalenie dalszej współpracy w  roku szkolnym 2015/2016.

Organizatorzy i opiekunowie:  p. Aleksandra Szymczak  p. Stefan Lemański