2015-05-26

Dnia 26 maja br. miał miejsce Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Filmie, zorganizowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Udział w potyczkach wzięły cztery klasy filmowe - ze szkół w Tarnowie Podgórnym , Środzie Wielkopolskiej, X LO w Poznaniu i my - XII LO!

Zmagania zaczęliśmy od quizu dotyczącego Kina Nowej Przygody, w którym odpowiedzieliśmy poprawnie na wszystkie pytania. Grupa teatralna naszej klasy dzielnie nam kibicowała. Następnie oglądaliśmy i analizowaliśmy fragmenty filmów, po czym przeszliśmy do części kreatywnej, czyli wymyślania scenariusza na podstawie podanego nam jednego zdania. Wylosowaliśmy zdanie: "Leszek B. odzyskał wzrok po trzydziestu latach ślepoty". Po gorączkowym kilkuminutowym naradzaniu się postawiliśmy na scenariusz filmu gangstersko-psychologicznego.A Wy jaką opowiedzielibyście historię?

Przedostatnią częścią konkursu były prelekcje do filmów przedstawione przez wytypowanych dwóch przedstawicieli każdej ze szkół. Krzysztof Janecki i Maciej Szymkowiak stanęli na wysokości zadania, zajmująco opowiadając o "Szczękach" i "Truman Show". Na koniec pokazane zostały wykonane przez uczniów krótkie filmy- fabularne bądź dokumentalne. Tu mogliśmy podziwiać pracę naszego kolegi Jakuba Wilka pt. "Wschód czy Zachód?".

Ostatecznie nadszedł czas na przedstawienie wyników - napięcie rosło i rosło... wygraliśmy!!! Nagrodą w konkursie były warsztaty filmowe na Zamku, bilety do kina dla całej klasy oraz stos książek. I satysfakcja. Ten dzień pokazał nam, ile można osiągnąć, sprawnie angażując się w pracę zespołową :)