2015-05-28

Najlepsze, najgorsze, pomocne w byciu nastolatkiem. Perspektywa uczniów, rodziców i nauczycieli.

Jak jest teraz? Jak było kiedyś? Jak świat się zmienił, a co pozostało niezmienne?

Biwaki z moją klasą, wolne wakacje, poznanie tej pierwszej dziewczyny, najwięcej wspomnień - to było, zdaniem rodziców i nauczycieli, najlepsze.

Najgorsze: niska samoocena, pryszcze, brak zgrania w klasie, "propozycje" rodziców :)

Przetrwać pomagali przyjaciele i dorośli inni niż rodzice. Jako pomocne sprawdzały się także: szkolny kabaret, kino i dyskusje o filmach, granie na gitarze czy posiadanie własnego pokoju.

A jak "bycie nastolatkiem" widzą nasi uczniowie? Zapraszam do poczytania, refleksji i rozmowy. Przedstawione na zdjęciach plansze stanowią podsumowanie zajęć warsztatowych z uczniami (kilka klas), zajęć warsztatowych z rodzicami (jedno spotkanie) oraz ankiety wśród nauczycieli (15 osób).

Opracowanie: Barbara Pniewska, psycholog

Kliknij książeczkę, by obejrzeć w powiększeniu.