2014-12-04

W czwartek 4 grudnia zostaliśmy zaproszeni przez Wydziałowe Centrum Wolontariatu Volontario, działające na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza. To była II edycja Targów Wolontaryjnych pod hasłem Wartości współczesnej młodzieży a wolontariat.

Ponieważ w XII LO wolontariat funkcjonuje od wielu lat, nietrudno było mówić o naszych działaniach. Weronika, Kevin i Marcin uczestniczyli w zorganizowanym dla młodzieży warsztacie o sztuce komunikacji w kontekście hasła tegorocznych targów, a nauczyciele, zaproszone stowarzyszenia i organizacje - w seminarium dyskusyjnym. Była to okazja, by podzielić się wiedzą i doświadczeniem. Opowiadając o nas (Dla uczniów/Wolontariat/Idea i historia), zaprosiłam na organizowany następnego dnia w szkole Mikołajkowy Dzień Wolontariatu.

 

Od godziny 11.00 uczestniczyliśmy wspólnie w targach, rozpoznawaliśmy fundacje i stowarzyszenia, nawiązywaliśmy znajomości, poznawaliśmy specyfikę ich działania. Wśród obecnych byli:

  • Fundacja Mam marzenie (http://www.mammarzenie.org)

    Możemy jako społeczność szkolna spełnić marzenie chorego dziecka.

  • Stowarzyszenie mali bracia Ubogich (http://www.malibracia.org.pl/)

    Możemy pomagać starszym sąsiadom lub brać udział w spotkaniach organizowanych przez stowarzyszenie.

  • Stowarzyszenie Na Tak (http://www.stowarzyszenienatak.pl/)

    Współpraca na rzecz osób niepełnosprawnych lub zrzutka na paliwo, aby można było podopiecznych przywieźć z domu na zajęcia.

  • Fundacja Ars (http://www.ars.org.pl/)

    Jako wolontariusze możemy uczestniczyć w zajęciach plastycznych dla dzieci lub organizować eventy.

Byli także przedstawiciele MOPRu, TKOPD, Centrum PISOP, Wielkopolskie Stowarzyszenie Alzheimerowskie, streetworkers oraz organizatorzy świetlic socjoterapeutycznych, warsztatów zajęciowych. Kupowaliśmy pocztówki i inne ozdoby, wspierając potrzebujących. Mamy nadzieję, że nawiązane znajomości zaowocują wkrótce, a za rok znów będziemy obecni na Targach na WSE.

pedagog szkolny Małgorzata Narożna-Szmania