2014-11-20

20 listopada 2014 roku do naszej szkoły zawitał p. Arkadiusz Gołębiewski - reżyser filmów dokumentalnych, które w większości dotyczą dramatycznych momentów z najnowszej historii Polski. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas artystyczno-humanistycznych. Pan Gołębiewski, absolwent PWSFTViT w Łodzi na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV, opowiedział o początkach swojej kariery oraz o bieżących i przyszłych projektach, a także przybliżył tematykę, zamysł twórczy oraz przesłanie swoich filmów. Ich głównym celem jest ocalenie od zapomnienia historii Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów oraz oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia, bestialsko zamordowanych przez SB w latach 40. i 50. XX w. Tej tematyki dotyczy także gdyński Festiwal Filmów Dokumentalnych Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci, którego pomysłodawcą i organizatorem jest p. Gołębiewski.

Spotkanie poprzedziła projekcja najnowszego filmu naszego Gościa - Dzieci Kwatery Ł. Widzimy dramatyczne przeżycia ludzi, którzy dowiadują się, że zespołowi badawczemu IPN i wolontariuszom udało się odnaleźć i częściowo zidentyfikować szczątki ich zamordowanych ojców, wcześniej więzionych na Rakowieckiej. Prace ekshumacyjne na powązkowskiej "Łączce", dowody zbrodni, rehabilitacja pomordowanych i zdjęcie z ich dzieci odium "dziecka bandyty", godny pochówek, cudem odnalezione pamiątki po zabitych - to sceny,  które budzą ogromne emocje. Film stanowi drugą część cyklu, po Kwaterze Ł. Może uda się rozbudować cykl i nakręcić dokument o stalinowskich katach.

Odpowiadając na pytania publiczności, reżyser opowiedział m.in. o trudnościach, jakie napotkał podczas kręcenia swoich filmów oraz o sytuacjach z planu - zarówno dramatycznych, jak i zabawnych. W formie podziękowania Gość otrzymał od uczniów smakowite rogale świętomarcińskie, znak firmowy naszego miasta.