Dla kogo    Klasa akademicka    Rozszerzenia
   Uzupełniające    Języki obce   Lekcje inaczej

Dlaczego warto wybrać tę klasę?

• Celem edukacji w tej klasie jest przygotowanie do studiów na następujących kierunkach (wybrane propozycje):
    • UAM: archeologia, etnologia, historia, historia sztuki, wschodoznawstwo, humanistyka w szkole, bezpieczeństwo narodowe, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, politologia, stosunki międzynarodowe, zarządzanie państwem, prawo, administracja, kierunek prawno-ekonomiczny, prawo europejskie, pedagogika, dialog i doradztwo społeczne, socjologia
    • UEP: finanse i rachunkowość, ekonomia, polityka społeczna, gospodarka turystyczna, międzynarodowe stosunki gospodarcze, informatyka i ekonometria, zarządzanie, finanse i rachunkowość biznesu, gospodarka przestrzenna.
  • Uczniowie realizują podstawę programową m.in. poprzez wycieczki przedmiotowe, liczne lekcje muzealne, uczestnictwo w rozprawach sądowych.
  • Biorą udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.
  • Uczą się funkcjonowania w życiu publicznym, angażując się w organizację prawyborów oraz pracę w Młodzieżowej Radzie Miasta Poznania.
  • Uczestniczą w spotkaniach z czołowymi przedstawicielami życia publicznego: politykami, prawnikami, ludźmi kultury i nauki.

Klasa akademicka

• Klasa funkcjonuje na podstawie umowy z Wydziałem Historii UAM w Poznaniu (od r. 2011).
  • Ze względu na akademicki charakter klasy uczniowie periodycznie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez pracowników wyższych uczelni.

język angielski

• Dzięki odpowiedniej liczbie godzin języka angielskiego uczniowie mają okazję ćwiczyć swoje umiejętności komunikacyjne oraz zdobywać wiedzę na poziomie rozszerzonym.
  • Korzystamy z różnorodnych źródeł informacji. Pracujemy z Internetem, oglądamy filmy przyrodnicze i fabularne w języku angielskim, ćwiczymy tłumaczenia symultaniczne, przygotowujemy prezentacje multimedialne na wybrane tematy.
  • Mamy również czas na poszerzanie wiedzy nie tylko o języku, ale również kulturze, sztuce i historii krajów anglojęzycznych.
  • Uczniowie uczestniczą w spektaklach teatralnych w języku angielskim, czytają fragmenty literatury anglojęzycznej.
  • Dużo czasu poświęcamy na ćwiczenie naszych umiejętności w praktyce - w dialogach i różnych sytuacjach komunikacyjnych dnia codziennego.
  • Po zakończeniu trzeciej klasy uczniowie mają możliwość wykorzystania swojej wiedzy i umiejętności zdając egzamin maturalny z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym.

historia

• Praca na lekcjach odbywa się w oparciu o starannie dobrane materiały dydaktyczne, poza podręcznikami - teksty źródłowe, filmy edukacyjne czy multitekę.
  • Lekcje prowadzone są w różnorodny sposób np. z wykorzystaniem źródeł ikonograficznych, statystycznych, kartograficznych, form aktywizujących, takich jak sądy nad postaciami historycznymi, debaty.
  • Uczniowie uczestniczą w wykładach adiunktów UAM, pracowników IPN.
  • Organizujemy wycieczki historyczne, lekcje muzealne.
  • Przygotowujemy do udziału w Olimpiadzie Historycznej, Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, konkursach IPN, Fundacji Batorego, a także powtórce przed maturą organizowanej przez UAM.

wiedza o społeczeństwie

• W ramach zajęć odbywają się spotkania z czołowymi przedstawicielami życia publicznego: politykami, prawnikami, ludźmi kultury i nauki.
  • Uczniowie przynajmniej raz w roku przypatrują się rozprawom karnym w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.
  • Organizowane są wycieczki przedmiotowe, m.in. do Warszawy, podczas których uczniowie zapoznają się z funkcjonowaniem naczelnych organów państwa.
  • Przed każdymi wyborami przeprowadzane są szkolne prawybory.
  • Uczniowie biorą udział w olimpiadach oraz międzyszkolnych konkursach. Od kilku lat zajmują czołowe miejsca w konkursie o Unii Europejskiej organizowanym pod patronatem europosła Filipa Kaczmarka.
  • Lekcje prowadzone są w nowoczesnej sali lekcyjnej, wyposażonej w projektor multimedialny oraz liczne pomoce naukowe, w tym bogatą filmotekę przedmiotową.

Przedmiot uzupełniający

historia i elementy prawa

• Przedmiot realizowany jest w oparciu o autorski program Historia i elementy prawa w szkołach ponadgimnazjalnych.
  • Praca na lekcji oparta jest przede wszystkim na analizie tekstów źródłowych.
  • Uczniowie uczestniczą także w posiedzeniach Sądu Okręgowego czy lekcjach w IPN.

język angielski – zob. przedmioty nauczane w zakresie rozszerzonym

język niemiecki / francuski (do wyboru):

język francuski (od podstaw)

• To jeden z oficjalnych języków Unii Europejskiej, jego znajomość jest przydatna w kontaktach międzynarodowych i nieodzowna w podjęciu pracy w instytucjach europejskich.
  • Po francusku porozumiewają się mieszkańcy ponad 30 krajów na 5 kontynentach.
  • Francja jest bardzo ważnym inwestorem zagranicznym w Polsce, a znajomość języka jej mieszkańców zwiększa szanse na odnalezienie się na europejskim rynku pracy i otwiera możliwości studiowania na wyższych uczelniach w krajach francuskojęzycznych.
  • Lekcje w naszej szkole mają na celu nauczenie tego języka na poziomie podstawowym.
  • Zajęcia prowadzone są w grupach, przy pomocy różnych metod aktywizujących, z zastosowaniem najnowszego sprzętu multimedialnego i Internetu.
  • Poznajemy podstawowe słownictwo i gramatykę języka francuskiego oraz wybrane elementy francuskiej kultury,
  • Znajomość języka można doskonalić podczas wyjazdów do Francji w ramach wymiany uczniowskiej oraz podczas goszczenia w Polsce młodzieży ze szkoły w Fougères.

Lekcje inaczej

Na lekcjach i po lekcjach w klasie prawniczej - rok szkolny 2017/18: