Dla kogo    Rozszerzenia    Języki obce    Lekcje inaczej

Dlaczego warto wybrać tę klasę?

• Celem edukacji w tej klasie jest przygotowanie do studiów na następujących kierunkach (wybrane propozycje):
    • UAM: geografia, geoinformacja, gospodarka przestrzenna, geologia, gospodarka wodna, turystyka i rekreacja, zarządzanie środowiskiem.
    • UP: ochrona środowiska, ekoenergetyka, biotechnologia, informatyka i agroinżynieria, inżynieria rolnicza, leśnictwo, architektura krajobrazu, polityka społeczna, ogrodnictwo, technologia żywności i żywienie człowieka, ekonomia, finanse i rachunkowość.
    • UEP: finanse i rachunkowość, ekonomia kierunek prawno - ekonomiczny, gospodarka turystyczna, międzynarodowe stosunki gospodarcze, informatyka i ekonometria, towaroznawstwo, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie, finanse i rachunkowość biznesu.
  • To profil dla osób dociekliwych, pragnących posiąść umiejętność poznawania oraz wyjaśniania zjawisk i procesów przy- rodniczych, społecznych, ekonomicznych i politycznych.
  • Umożliwia rozwijanie zainteresowań matematyką i przedmiotami przyrodniczymi, a w szczególności geografią.
  • Przygotowuje do udziału w konkursach geograficznych i matematycznych.
  • Nauczanie odbywa się również poza budynkiem szkoły - poprzez lekcje muzealne, warsztaty w Palmiarni i Bibliotece Ekologicznej, wycieczki krajoznawcze, zielone szkoły, akcje proekologiczne.
  • Uczniowie mają możliwość poznawania regionu i kraju.
  • Zajęcia z pracownikami akademickimi dają przedsmak studiowania.

Klasa akademicka

• Klasa funkcjonuje na podstawie umowy z Wydziałem Ekonomii UEP w Poznaniu (od r. 2014).
  • Ze względu na akademicki charakter klasy uczniowie cyklicznie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez pracowników wyższych uczelni.

Przedmioty punktowane w rekrutacji

• język polski
  • matematyka
  • język obcy
  • geografia

geografia

Czy wiesz, że:

• dżdżownice są w stanie „przetrawić” około 30-50 ton gleby/ha w ciągu roku,
  • ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym mogą przemieszczać się z prędkością 7 m na rok, a barchany na pustyni Kyzył – Kum – 22 km w ciągu roku,
  • odnotowano, że deszcz o rekordowej kwaśności spadł w Szkocji – miał 2,4 pH i był kwaśniejszy od soku cytrynowego,
  • miasto o nazwie Rzym znajdziemy na każdym kontynencie,
  • Finlandia posiada ponad 60 000 jezior,
  • niemal cała Long Island w Nowym Jorku jest moreną powstałą w trakcie ostatniego zlodowacenia?

To tylko kilka z ciekawostek, które poznasz na lekcjach geografii w tej klasie.

„Matematyka jest tym, czym zajmują się ludzie kompetentni.” (David Hilbert)

• Jeżeli wierzysz, że każdy problem, każde zadanie można rozwiązać, jeżeli interesujesz się światem liczb i pojęć matematycznych, to klasa z poszerzonym programem matematyki jest jak najbardziej dla Ciebie.
  • To tu zyskasz niezbędne teoretyczne podstawy z matematyki, dowiesz się, czym jest słynny rachunek różniczkowy funkcji, geometria analityczna oraz szereg geometryczny, ale przede wszystkim nauczysz się twórczo i logicznie myśleć.

język niemiecki / rosyjski (do wyboru):

Wybór drugiego języka obcego odbędzie się na podstawie oddzielnej deklaracji. O utworzeniu grupy z drugiego języka obcego zdecyduje liczba chętnych do danej grupy językowej (minimum 14 osób). W przypadku większej liczby chętnych do danej grupy językowej o przyjęciu decyduje liczba punktów uzyskanych w czasie rekrutacji.

język rosyjski (od podstaw lub kontynuacja)

• O języku rosyjskim mówi się: „ Jest to język przeszłości i język przyszłości”, pod względem popularności zajmuje on jedno z czołowych miejsc na świecie.
  • Dziś ma rangę języka międzynarodowego i posługuje się nim około 300 milionów ludzi.
  • W całej Azji Środkowej, Mongolii, na Ukrainie i Białorusi bez większych trudności porozumiemy się w tym języku. Również wielu mieszkańców Chin posługuje się nim w stopniu komunikatywnym.
  • Władanie nim w znacznym stopniu ułatwia poruszanie się po rynku pracy. Jest wzbogaceniem naszego CV.
  • Język rosyjski jest najbardziej melodyjnym językiem na świecie.
  • Warto nauczyć się go choćby po to, by być dumnym z opanowania języka Tołstoja, Puszkina, Dostojewskiego i wielu innych znanych pisarzy rosyjskich.
  • Stał się on językiem nie tylko potrzebnym, ale i modnym, dlatego młodzi ludzie coraz częściej rozpoczynają jego naukę.