2015-04-01

Przed Świętami Wielkanocnymi, jak co roku, odbyły się w szkole rekolekcje. Po raz pierwszy mieliśmy jednak do czynienia z prawdziwym desantem filozoficznym! Naszą szkołę odwiedzili wykładowcy z Wydziału Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poprowadzili zajęcia dla uczniów, którzy nie brali udziału w rekolekcjach.

W pierwszym dniu, 30 kwietnia na rozgrzewkę podjęliśmy z mgr Martą Huk temat roli etyki w prawie oraz z dr. Maciejem Musiałem kwestie możliwości technologii i robotyki. Firma Google stworzyła samochód, który kieruje się sam i do niczego nie jest mu potrzebny kierowca. Są roboty, które w celach towarzyskich rozmawiają z ludźmi. Zastawialiśmy się, czy ludzie jeszcze są potrzebni, czy potrzebne są roboty i kto weźmie odpowiedzialność za spowodowany przez robota wypadek?

We wtorek, wraz z dr. Markiem Woszczkiem poruszaliśmy "kosmiczne" tematy. Odlecieliśmy dość daleko, na planety, gdzie grawitacja potrafi zagiąć czas i przestrzeń. Wiemy, czym był Wielki Wybuch, czym jest czas i dlaczego biegnie inaczej. Poza tym, czas nie biegnie, tylko stoi w miejscu, a to my się poruszamy ... .

Ostatniego dnia dr Anna Ziółkowska przedstawiła nam system myślowy Kanta i Schopenhauera. W praktyce - jak podjąć decyzję, czy uratować jedną osobę, czy pięć. Co jeżeli nic nie wiemy o tych osobach? Czy jest różnica, gdy doradzamy komuś co zrobić, a gdy sami musimy podjąć decyzję?

Po 3 dniach uczniowie, którzy nigdy nie uczestniczyli w zajęciach z etyki, mieli obraz tego, jak takie zajęcia mogą wyglądać. Chętnych serdecznie zapraszamy do udziału w wykładach również w następnych latach!

Marta Nowinowska, nauczyciel etyki