2018-04-23

Jak co roku, grupa licealistów z naszej szkoły wybrała się do ukraińskiego Iwano - Frankiwska. Tradycyjnie zostaliśmy przyjęci z wielką otwartością i gościnnością ze strony naszych ukraińskich przyjaciół. Wspólnie poznawaliśmy bliżej kulturę zarówno ukraińską, jak i polską. Udaliśmy się z wycieczką do Lwowa, uczestniczyliśmy w warsztatach Biblioteki Publicznej, a także zwiedzaliśmy Muzeum Minerałów, które znajduje się przy Uniwersytecie Nafty i Gazu. Oczywiście podczas tygodniowego pobytu braliśmy udział w wielu innych wydarzeniach, z których z pewnością wyróżniał się konkurs piękności. Został on rozegrany w Szkole Średniej nr.5, która zaprasza nas do siebie od wielu lat. Już po raz drugi odwiedziliśmy Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego. Na medal spisali się uczniowie Dwunastki, którzy z pełnym zaangażowaniem przygotowali warsztaty dla młodych Ukraińców polskiego pochodzenia. Tematyka legend szczególnie podbiła serca najmłodszych.

Jednak najważniejszym celem całej podróży jest integracja. Uczniowie z obu szkół spędzają ze sobą wiele czasu, lecz z pewnością chcielibyśmy, aby nasze wyjazdy trwały dłużej! Z niecierpliwością czekamy na jesienną rewizytę Ukraińców w Poznaniu.

Wspomnienia z Ukrainy, autorstwa Mikołaja Babiaka (1A), można znaleźć w numerze 6/2018 szkolnej gazetki Pryzmat.