2016-12-09

O Marii Skłodowskiej-Curie nie sposób mówić inaczej niż z podziwem. Trudno o większy powód do dumy niż Jej naukowe osiągnięcia. Dla całego świata sukces naszej noblistki jest oczywisty. Coraz częściej jednak, uznając czyjeś dokonania za bezdyskusyjne, przestajemy zastanawiać się nad tym, co na nie wpłynęło, ile trudu kosztowały. Aby wyjątkowość Skłodowskiej nie była dla naszych uczniów tylko oczywistością, a zyskała konkretny wymiar, wszyscy uczestniczyliśmy w wydarzeniach zorganizowanych w ramach Dnia Patronki Szkoły.

Po klasowych spotkaniach Na bonjour z Marią, które pozwoliły w miłej atmosferze powspominać uczoną, czas upłynął nam na popularyzowaniu wiedzy o Niej oraz zgłębianiu dziedzin, na których koncentruje się nasz szkolny projekt – WODA – ZIEMIA. Dlatego też o lesie „w pigułce” opowiedział zebranym zaproszony gość - mgr Wojciech Borzyszkowski. Wykład pt. Woda – funkcja życia i życie w niej wygłosił dr Kamil Szpotkowski, a motywy akwatyczne w literaturze i sztuce przybliżyła p. Joanna Bednarek z Biblioteki Pedagogicznej. Uczniowie klas 2A, 3A, 3B i 1C urozmaicili nam czas swoimi prezentacjami.

Na szkolnej scenie śledziliśmy losy Piotra Curie, który - według zabawnego pomysłu 2b - w poszukiwaniu żony musiał podróżować w czasie, żeby w końcu trafić na Marię. Kartka z pamiętnika Marii Skłodowskiej–Curie w interpretacji Jagody Szcześniak z klas 3b czy impresja taneczna pt. Jezioro łabędzie do muzyki Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Łucji Walkowiak z 1b sprawiły, że nie zabrakło nam także wrażeń artystycznych.

Tego dnia uroczyście do szkolnej społeczności przyjęci zostali pierwszoklasiści. Po ślubowaniu sztandar XII LO musieli się oni wykazać wiedzą o życiu i działalności Marii Skłodowskiej-Curie. W finale konkursu najlepsi okazali się uczniowie klasy 1E. Niewiele im ustępowali reprezentanci 1C i 1D. Wspierani przez swoich kolegów i nauczycieli udowodnili, że o patronce swojej szkoły warto wiedzieć więcej niż tylko powtarzane przez wszystkich oczywistości.