2016-04-13

BUDZIK

czyli pierwsze w Poznaniu spotkanie inicjatywy Fundacji «Budzące się szkoły»

8 kwietnia 2016 r. gościli u nas w szkole trenerzy z Fundacji «Budząca się szkoła». W spotkaniu udział wzięło prawie 50 nauczycieli z Poznania i okolic. Na początku dowiedzieliśmy się, czym jest inicjatywa "budzących się szkół" i skąd przyszedł do Polski pomysł zawiązania sieci szkół wspierających się w transformacji systemu pracy edukacyjnej. Potem obejrzeliśmy film o szkole, która zainicjowała ruch budzących się szkół w Europie, a po przerwie przeszliśmy do części warsztatowej. Podczas pracy w grupach opracowaliśmy pomysły na kroki, jakie możemy podjąć, aby wejść w proces zmian w edukacji.

Dla przypomnienia: misją «Budzących się szkół» jest wspieranie transformacji kultury szkolnej od nauczania do uczenia się, czyli od opartej na przekazie wiedzy do skoncentrowanej na rozwoju potencjału. Kluczową rolę w procesie przechodzenia od kultury nauczania do kultury uczenia się odegrają lokalni liderzy zmiany. Pełni pasji, z wizją, ale otwarci, refleksyjni, odważni, zdeterminowani, potrafiący pracować z ludźmi i inspirować ich do działania. Jednym z głównym zadań ruchu «Budzące się szkoły» jest sieciowanie liderów, stworzenie im przestrzeni do spotkań i wymiany doświadczeń, do wzajemnego wspierania na trudnej drodze, którą wybrali. By rośli w siłę, współpracując z tymi, którzy dokonują podobnych zmian.

Naszymi trenerami byli:

• Tomasz Tokarz – doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki, coach, mediator, trener. Pracuje w Instytucie Pedagogiki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu. Zajmuje się koordynacją projektów w Dolnośląskim Centrum Innowacji Edukacyjnych. Jest wiceprezesem fundacji „Edukacja w Wolności”, która prowadzi Wrocławską Wolną Szkołę „Mozaika”. Odwołuje się przede wszystkim do koncepcji pedagogiki humanistycznej Carla Rogersa i Tomasza Gordona.
  • Marta Czapińska - psycholog społecznym, trenerka kompetencji kluczowych i konsultantka ds strategii. Pracowała zarówno dla sektora prywatnego – szkoląc kadry zarządzające, jak również organizacji pozarządowych – realizując projekty podnoszące poziom kapitału ludzkiego i społecznego oraz sektora publicznego – pełniąc przez ostatnie 2 lata funkcję szefowej zespołu strategicznego przy Ministrze Edukacji Narodowej.