2016-11-21

Edukacja prawna

W marcu 2017 r. uczniowie klas 1C i 2C uczestniczyli w kilku wydarzeniach, dzięki którym zostali wprowadzeni w arkana zawodów prawniczych. W ramach lekcji wos-u obie klasy, odpowiednio - 8 i 28 marca, przypatrywały się ciekawym rozprawom karnym w Sądzie Okręgowym w Poznaniu.

Dzięki nawiązanej współpracy z Sądem Rejonowym – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu 15 marca młodzież z klas o profilu prawniczym brała także udział w „Dniu Edukacji Prawnej”, przygotowanym przez pracowników sądu. Realizując program tej ciekawej oferty, uczniowie zostali oprowadzeni po budynku, gdzie na własne oczy ujrzeli zwykle nieudostępniane miejsca - salę zatrzymań czy pokój przesłuchań dla dzieci. Uwieńczeniem projektu było spotkanie z sędzią sądu rejonowego - Moniką Frąckowiak, która podzieliła się wiedzą na temat władzy sądowniczej oraz opowiedziała o swoich doświadczeniach zawodowych.

Na rozprawie sądowej

28 listopada 2016 r. uczniowie klasy 2C przypatrywali się symulowanej rozprawie sądowej w siedzibie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Choć wydarzenie było elementem szkolenia aplikantów, to opierało się na autentycznej sprawie, jaka znalazła finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Uczniowie mogli zapoznać się z przebiegiem procedury sądowo-administracyjnej, porównać ją z postępowaniem karnym i cywilnym, a na koniec zadać pytania uczestnikom symulacji i panu sędziemu, sprawującemu nadzór merytoryczny nad aplikantami.

Prawnikom z OIRP w Poznaniu, a przede wszystkim Panu dziekanowi – Zbigniewowi Turowi, wyrażamy wdzięczność za możliwość uczestniczenia w rozprawie i poświęcony nam czas.

Lekcja w Sądzie Okręgowym w Poznaniu

W poniedziałek 21 listopada br. klasa 1C uczestniczyła w spotkaniu z pracownikami Sądu Okręgowego w Poznaniu: p. Agnieszką Weichert-Urban z Biura Rzecznika Prasowego SO oraz p. sędzią Agatą Adamczewską.

Uczniowie zostali oprowadzeni po gmachu sądu, zapoznani z jego strukturą i zadaniami. Następnie na prawdziwej sali sądowej wysłuchali wykładu p. sędzi Adamczewskiej o władzy sądowniczej i specyfice pracy sędziego.

Pracownikom Sądu Okręgowego w Poznaniu składamy szczere podziękowania za organizację spotkania poświęcony nam czas.