2016-03-17

Dnia 17 marca 2016 r. odbył się w naszej szkole Konkurs Matematyczny Kangur. Do konkursu przystąpiło 4 uczniów z klasy 1D oraz 1E – Gabriela Duchowska, Aleksandra Ludwikowska i Hanna Ruszkowska oraz Mikołaj Krzymiński. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w kategorii Junior. Każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy upominek – Pentomino – układankę 3D.

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny Kangur jest adresowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. Rozgrywany jest sześciu kategoriach. Konkurs ma charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin są ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Polskim organizatorem konkursu jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych we współpracy z Wydziałem Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut i nie można korzystać z kalkulatorów.

Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. Główną ideą konkursu jest sprowokowanie jak najliczniejszej manifestacji matematycznej o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy. Dzień konkursu – Dzień Kangura stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki, nie ograniczającym się wyłącznie do samego konkursu. Jest też okazją do realizowania innych form popularyzacji matematyki.

Tu możesz obejrzeć i pobrać zadania konkursowe.

Tomasz Szymczak — szkolny koordynator konkursu