2019-06-03

Grupa koła społecznego „Każdy Może Być Sobą” z XII LO podjęła wyzwanie kontynuacji akcji "Poznań bez nienawiści". Wybrano miejsce szczególnie ważne dla naszej społeczności szkolnej, bo mijane codziennie w drodze do i ze szkoły.

Prace nad muralem trwały prawie 2 miesiące, a wcześniej młodzież miała okazję uczestniczyć w warsztatach artystycznych pod kierunkiem Grzegorza Myćki z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Zrobiliśmy, co w naszej mocy, aby przejście pod wiaduktem kolejowym w sąsiedztwie Dwunastki było przyjemniejsze, a bardzo byśmy chcieli, aby było też po prostu bezpieczne.  Jak twierdzi koordynatorka projektu Natalia Ossowska:  "Taka działalność pomaga wyjść z własnej strefy komfortu. Nie oszukujmy się. Wygodniej jest włożyć słuchawki na uszy, odwrócić głowę w przeciwną stronę, tłumacząc sobie, że to nie nasza sprawa. Jednak będąc obojętnym na akty nienawiści, poniekąd stajemy się jej sprzymierzeńcami. Tworząc mural, chcieliśmy wyrazić swój sprzeciw wobec obojętności. W naszej pracy uchwyciliśmy własne przekonania, przypominając o głosie tych najczęściej zapomnianych, o naszych przyjaciołach - zwierzakach. Zarówno im,  jak i każdej innej istocie należy się szacunek. Zwierzęta nie są produktami, które służą zaspokajaniu naszych pragnień, a żywymi, czujących istotami, które potrzebują miłości tak samo jak my !!! Każdego dnia wiele z nich cierpi, nie mając wyboru. Człowiek natomiast ten wybór ma... Co z tym zrobi, pozostawiam jego sumieniu."