2016-05-11

Na rozprawie sądowej

W środę 11 maja 2016 r. uczniowie klasy 2C brali udział w rozprawie sądowej w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Postępowanie dotyczyło malwersacji finansowych i pomimo, iż trwało niecałą godzinę, wszyscy mogli zapoznać się z przebiegiem postępowania karnego oraz codziennym życiem prawniczym, które być może stanie się już wkrótce chlebem powszednim dla wielu z nas. Możność przyglądania się procesowi była dla nas nie tylko praktyczną lekcją prawa, ale też wychowawczym ostrzeżeniem przed wikłaniem się w działalność przestępczą.

Warto wspomnieć, że już w styczniu br. sądowemu etapowi postępowania karnego – również w SO w Poznaniu – przyglądali się uczniowie klasy 1C.

W prokuraturze

2 grudnia br. klasa 1C uczestniczyła w spotkaniu z Rzecznikiem Prasowym Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, p. Magdaleną Mazur-Prus. Na wstępie uczniowie zostali oprowadzeni po potężnym gmachu poznańskich prokuratur, gdzie m.in. na własne oczy mogli przyjrzeć się sali zatrzymań. Następnie uczestnicy spotkania wysłuchali ciekawej pogadanki, w której p. Rzecznik omówiła strukturę i zadania organów ścigania, a odwołując się do własnych doświadczeń przedstawiła specyfikę zawodu prokuratora. Na zakończenie licealiści skorzystali z możliwości zadawania pytań, na które uzyskiwali wyczerpujące i jakże fachowe odpowiedzi. Jesteśmy wdzięczni p. Rzecznik za to, że poświęciła nam swój cenny czas i w atrakcyjny sposób wyjaśniła zawiłości prawa.

Wycieczka do Sądu Okręgowego

W poniedziałek 26 października br. klasy: 2C i 1B, brały udział w spotkaniu z pracownikami Sądu Okręgowego w Poznaniu: p. Agnieszką Weichert-Urban z Biura Rzecznika Prasowego SO oraz p. SSO Agatą Adamczewską, która pełni funkcję zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego SO w Poznaniu. Na wstępie uczniowie zostali oprowadzeni po nowym gmachu sądu, zapoznani z jego strukturą oraz zadaniami, jakie wykonuje. Następie młodzież wysłuchała pogadanki wygłoszonej przez sędzię Adamczewską o władzy sądowniczej. Pani Rzecznik w bardzo atrakcyjny sposób, odwołując się przy tym do swej wieloletniej praktyki, przybliżyła blaski i cienie zawodu sędziego a także przedstawiła konsekwencje i zagrożenia, jakie wiążą się z łamaniem prawa. Wreszcie pod koniec spotkania nawiązała żywy i otwarty dialog z młodzieżą, wyczerpująco odpowiadając na liczne pytania.

Pracownikom Sądu Okręgowego w Poznaniu wyrażamy szczere podziękowania za organizację spotkania i poświęcony nam czas.